Projekt "Modernizacja oczyszczalni ścieków w aglomeracji Resko - Wodnik II"
- dodał: Agnieszka Gutowicz
- dział: Aktualności
W dniu 14 grudnia 2018 r. Zarząd Związku Miast i Gmin Pojezierza Drawskiego podpisał z Województwem Zachodniopomorskim (Instytucją Zarządzającą), reprezentowanym przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego Umowę o dofinansowanie nr RPZP.03.06.00-32-C008/17-00 projektu pn.: „Modernizacja oczyszczalni ścieków w aglomeracji Resko - Wodnik II” w ramach działania 3.6 „Wsparcie rozwoju systemów oczyszczania ścieków”, III oś priorytetowa „Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
Wnioskodawcą projektu i Beneficjentem środków dotacji jest Związek Miast i Gmin Pojezierza Drawskiego, natomiast właścicielem i eksploatatorem wybudowanej w ramach projektu infrastruktury będą Wodociągi i Kanalizacje Sp. z o.o. w Resku, które na mocy zawartego porozumienia są również Podmiotem upoważnionym do ponoszenia wydatków kwalifikowanych w ramach projektu pn.: „Modernizacja oczyszczalni ścieków w aglomeracji Resko - Wodnik II”.
Opis i cele projektu w formule „Zaprojektuj i wybuduj”
Przedmiotem projektu jest modernizacja oczyszczalni ścieków w Resku w celu dostosowania jej do wymogów stawianych przez prawo polskie i unijne.
Najważniejsze etapy projektu:
1. Prace przygotowawcze:
a) przygotowanie oraz przeprowadzenie postępowań przetargowych,
b) opracowanie dokumentacji technicznej,
c) uzyskanie wymaganych prawem pozwoleń, decyzji, zezwoleń.
2. Realizacja projektu:
a) wykonanie prac budowlanych,
b) nadzór nad realizacją projektu,
c) koordynowanie prac związanych z realizacją projektu,
d) prowadzenie dokumentacji projektowej,
e) prowadzenie rozliczeń finansowych,
f) prowadzenie promocji projektu.
Zakres rzeczowy projektu
1. Przebudowa części mechanicznej oczyszczalni ścieków.
Przepompownia ścieków surowych i dowożonych - Planuje się pozostawienie: zbiornika przepompowni wykonanego w konstrukcji żelbetowej, przedzielonego na dwie części, rusztu napowietrzającego i dmuchawego. Przewiduje się: czyszczenie oraz konserwację wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni zbiornika wraz z wymianą włazów technologicznych, wymianę istniejącej kraty koszowej na sito pionowe, wymiana istniejących pomp na nowe z uwzględnieniem wartości dopływów, montaż dla każdej części przepompowni sondy hydrostatycznej oraz 2 pływaków, wyposażenie przewodu tłocznego z przepompowni w przepływomierz elektromagnetyczny umożliwiający opomiarowanie ścieków surowych, z uwagi na niewystarczające ciśnienie w istniejącej sieci wodociągowej przewiduje się montaż pompy podwyższającej ciśnienie wody do płukania sita, montaż urządzeń do opróżniania pojemników, wykonanie zasilania szafy zasilająco-sterowniczej sita pionowego.
2. Przebudowa części biologicznej oczyszczalni ścieków.
a) Komory oczyszczania bioblok ps-1200.
Planuje się pozostawić: istniejące kraty łukowe zlokalizowane nad komorami beztlenowymi BIOBLOK-u PS-1200 oraz istniejącą konstrukcję komór BIOBLOK-u wraz osadnikami. Przewiduje się: w komorach tlenowych i komorach stabilizacji osadu wymianę istniejących dyfuzorów, należy wymienić istniejące dyfuzory talerzowe z membranami elastomerowymi dostosowane do sposobu montażu na istniejących przewodach, wymianę dmuchaw oraz wykonanie nowych przewodów doprowadzających powietrze do rusztów w komorach tlenowej stabilizacji osadu ze stali kwasoodpornej, wymianę tlenomierzy w komorach biologicznych oraz komorach stabilizacji, wymianę armatury i instalacji AKPiA.
b) Pomieszczenie dmuchaw.
Przewiduje się: montaż 2 dmuchaw do napowietrzania ścieków w komorach nitryfikacji,1 dmuchawy do napowietrzania osadu w komorach stabilizacji oraz 1 dmuchawy do obsługi pomp mamutowych, a także wymianę obecnych drzwi na drzwi zewnętrzne pełne, stalowe, ocieplane, dwuskrzydłowe umożliwiające zarówno wprowadzenie, jak i wyprowadzenie urządzeń technologicznych.
3. Przebudowa części osadowej oczyszczalni ścieków.
a) Zagęszczacz osadu.
Planuje się pozostawić: istniejący zagęszczacz oraz zainstalowane w nim mieszadło. Przewiduje się: wykonanie renowacji powłok wewnętrznych zbiornika, remont istniejących urządzeń zagęszczacza, montaż dekantera wód nadosadowych.
b) Stacja odwadniania osadów.
Przewiduje się: wymianę istniejącego układu odwadniania osadów na układ o niskim nakładzie obsługi i konserwacji opierającym się na wykorzystaniu prasy śrubowej (ślimakowej).
c) Instalacja higienizacji osadu.
Przewiduje się wykonanie zabudowanej wiaty nad istniejącym składowiskiem osadu odwodnionego. W projektowanym układzie przewiduje się instalację kompletnego ciągu higienizacji osadu wapnem.
d) Zabudowana wiata nad płytą kompostową osadów odwodnionych.
Przewiduje się: budowę zabudowanej wiaty nad składowiskiem osadu odwodnionego posiadającą układ odprowadzania odcieków spod wiaty. Wiata będzie zapewniać czasowe magazynowanie osadu w okresach uniemożliwiających ich przyrodnicze wykorzystanie do ok.3 miesięcy; konstrukcja wiaty umożliwi wjazd i wyładunek osadu za pomocą ciągnika z przyczepą jak możliwość operowania ładowarki kołowej wewnątrz obiektu podczas magazynowania osadu.
e) Budynek stacji mechanicznego odwadniania osadów.
Przewiduje się renowację budynku mechanicznego odwadniania osadów.
f) Transport i gospodarka skratkami, piaskiem oraz osadem odwodnionym i higienizowanym. Skratki z sita w przepompowni ścieków surowych i dowożonych, skratki z krat łukowych oraz piasek z piaskownika zrzucane będą do nowych kontenerów przechylnych. Osad po odwodnieniu i higienizacji transportowany będzie przenośnikiem ślimakowym do przyczepy na osad ustawionej w pomieszczeniu przyczepy na osad w budynku odwadniania osadu.
g) Wyposażenie układu transportu i gospodarki skratkami, piaskiem i osadem.
Ciągnik, przyczepa, ładowacz czołowy,łyżka ładowacza, widły do palet, konstrukcja wisząca do odwracania kontenerów, kontener przechylny (4 szt.).
h) Agregat prądotwórczy
Agregat wykonany będzie jako stacjonarny, posadowiony na płycie żelbetowej, w obudowie dźwiękoszczelnej, zabezpieczonej przed wpływami atmosferycznymi, w wykonaniu zewnętrznym. Agregat zlokalizowany będzie w okolicy budynku mechanicznego odwadniania osadów.
i) Studnia pomiarowa.
Planuje się wykonać nowy układ pomiarowy przepływu ścieków oczyszczonych z pozostawieniem istniejącego koryta pomiarowego, jako obiektu do wykorzystania w przypadku awarii(By-pass). Zakłada się wykonanie studni betonowej, doprowadzenie do studni oraz odprowadzenie przewodów ścieków oczyszczonych oraz montaż na przewodzie przepływomierza elektromagnetycznego.
j) System sterowania i zasilania.
W ramach inwestycji konieczne jest wykonanie nowego układu zasilania i sterowania poszczególnymi blokami technologicznymi i urządzeniami oczyszczalni.
Rozwiązania zastosowane w projekcie powinny być zaprojektowane zgodnie ze sprawdzonymi i najlepszymi technologiami na rynku polskim. Wszystkie rozwiązania powinny spełniać wymogi wynikające z obowiązujących europejskich i polskich norm oraz przepisów ochrony środowiska.
Głównym celem przedsięwzięcia jest uporządkowanie systemu ściekowego w aglomeracji Resko poprzez usprawnienie efektywności działania oczyszczania ścieków:
1) uporządkowanie gospodarki ściekowej w celu ograniczenia ładunku zanieczyszczeń powstałego w aglomeracjach poprzez spełnienie wymagań gwarantujących efekt oczyszczania ścieków,
2) stworzenie trwałego, efektywnego i zgodnego z wymaganiami ochrony środowiska sposobu gospodarki odpadami powstającymi w wyniku prowadzenia procesów technologicznych na oczyszczalniach ścieków.
Cele pośrednie projektu:
1. Poprawa stanu jakości wód powierzchniowych (likwidacja zagrożeń eksfiltracji ścieków);
2. Ochrona i zachowanie stanu ekologicznego zlewni (do której bezpośrednio trafiają oczyszczone ścieki) i Bałtyku;
3. Podniesienie parametrów jakościowych ścieków oczyszczonych;
4. Ograniczenie napływu wód infiltracyjnych i przypadkowych do kanalizacji sanitarnej (ograniczenie ryzyka przeciążenia oczyszczalni ścieków);
5. Ograniczenia energochłonności systemu, a tym samym pozytywny wpływ na politykę klimatyczną oraz ograniczanie zużycia zasobów naturalnych poprzez modernizacje oczyszczalni ścieków - zmniejszenie zużycia energii wykorzystywanej do przesyłu ścieków na oczyszczalnię oraz ich oczyszczania;
6. Poprawa jakości życia mieszkańców;
7. Poprawa efektywności systemu gospodarki ściekowej.
Okres realizacji projektu
Okres kwalifikowania wydatków poniesionych w ramach projektu pn.: „Modernizacja oczyszczalni ścieków w aglomeracji Resko - Wodnik II” rozpoczyna się w dniu 23.12.2015 r. Realizacja projektu powinna zakończyć się do dnia 31.12.2021 r.
Planowany efekt
Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia następujących wskaźników, które Beneficjent powinien wykazać Instytucji Zarządzającej zgodnie z podpisaną umową o dofinansowanie projektu:
1. Wskaźniki produktu planowane do osiągnięcia w terminie do dnia 31.12.2021 r.:
a) Liczba przebudowanych oczyszczalni ścieków komunalnych -1 szt.,
b) Liczba dodatkowych osób korzystających z ulepszonego oczyszczania ścieków 4590 RLM,
2. Wskaźniki rezultatu planowane do osiągnięcia nie później niż w terminie do dnia 31.12.2022r.:
a) Wielkość ładunku ścieków poddanych ulepszonemu oczyszczaniu - 4 566,12 RLM.
Wartość projektu oraz informacje o dofinansowaniu
Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi zgodnie z zawartą umową o dofinansowanie 5 148 463,58 PLN, natomiast dofinansowanie 3 557 243,82 PLN. Wodociągi Kanalizacje Sp. z o.o. w Resku zainwestuje zatem w realizacje projektu kwotę 1 591 219,75 PLN.
W ramach zawartej w dniu 14 grudnia 2018 roku Umowy o dofinansowanie nr RPZP.03.06.00-32-C008/17-00 projektu pn.: „Modernizacja oczyszczalni ścieków w aglomeracji Resko - Wodnik II”, Związek Miast i Gmin Pojezierza Drawskiego w dniu 21 grudnia 2018 r. rozpoczął procedurę udzielenia zamówienia na usługę Inżyniera Kontraktu w trybie przetargu nieograniczonego. W dniu 15 stycznia 2019 r. Biuletynie Zamówień Publicznych pod nr 502272-N-2019 zamieszczono ogłoszenie o zamówieniu na wykonanie usługi pn.: „Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu nad projektami pod wspólną nazwą Wodnik II, Wodnik III, Szuwarek”. W wyniku rozstrzygnięcia postępowania o udzielenie przedmiotowego zamówienia publicznego, podpisano w dniu 20 marca 2019 roku w siedzibie Związku Miast i Gmin Pojezierza Drawskiego w Złocieńcu Umowę w sprawie zamówienia publicznego, przewidzianego do współfinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu dla projektów realizowanych w Gminie Resko: pod wspólną nazwą „Wodnik II” i „Wodnik III” z wybranym w drodze postępowania wykonawcą – Rejonowym Zarządem Inwestycji Człuchów Sp. z o.o.
W ramach zawartej w dniu 20 marca 2019 r. Umowy wykonywana będzie m.in. usługa pełnienia funkcji Inżyniera Kontraktu nad robotami budowlanymi polegającymi na modernizacji oczyszczalni ścieków w Resku. Wartość usługi Inżyniera Kontraktu w ramach projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków w aglomeracji Resko - Wodnik II” wynosi zgodnie z zawartą umową 113 160,00 złotych brutto.
Do obowiązków Inżyniera Kontraktu należy:
1. Organizacja i koordynacja procesu inwestycyjnego.
2. Pełnienie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. 2018 poz. 1202, z późn. zm.) czynności nadzoru inwestorskiego w zakresie specjalności:
a) konstrukcyjno – budowlanej;
b) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych;
c) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i AKPiA;
2. Prowadzenie rozliczeń rzeczowo-finansowych projektu oraz sprawozdawczości, w zakresie wymaganym przez instytucje finansujące oraz rozliczenie końcowe projektu (raport końcowy).
3. Doradztwo Zamawiającemu w przypadku wystąpienia utrudnień lub sporów w trakcie realizacji projektu.
4. Zarządzanie Projektem.
W ramach zawartej w dniu 14 grudnia 2018 roku Umowy o dofinansowanie nr RPZP.03.06.00-32-C008/17-00 projektu pn.: „Modernizacja oczyszczalni ścieków w aglomeracji Resko - Wodnik II”, Związek Miast i Gmin Pojezierza Drawskiego ogłosił w dniu 16 kwietnia 2019 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 535954-N-2019 przetarg nieograniczony na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych (formuła „Zaprojektuj i wybuduj”) dla projektów pod nazwą: „Wodnik II” i „Wodnik III” realizowanych w aglomeracji Resko. W wyniku rozstrzygnięcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane, w dniu 12 czerwca 2019 r. podpisano dla projektu pn.: „Modernizacja oczyszczalni ścieków w aglomeracji Resko - Wodnik II” Umowę nr ZP.271.3.2019 z konsorcjum dwóch firm: Przedsiębiorstwem Inżynierii Środowiska EkoWodrol Sp. z o.o. oraz Biurem Inżynierskim Budzisz Sp. z o.o., którego liderem jest Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska EkoWodrol Sp. z o.o.
W ramach zawartej w dniu 12 czerwca 2019 r. umowy zostanie zaprojektowana i zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w aglomeracji Resko o wartości 5 399 700,00 złotych brutto, z czego wartość przygotowania dokumentacji technicznej wynosi 345 177,64 zł, natomiast wartość robót budowlanych 505 522,36 zł.
W trosce o zrealizowanie projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w sposób etyczny, jawny i przejrzysty informujemy o możliwości sygnalizowania potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych pod adresem e-mail naduzyciarpo@wzp.pl. Więcej informacji na temat zgłaszania nieprawidłowości dostępnych jest na naszej stronie: http://www.pojezierzedrawskie.com.pl/strona/56
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020